Imieniny Ulicy Święty Marcin czyli poznański rogal w natarciu

11 listopada główna ulica Poznania Święty Marcin obchodzi hucznie swoje imieniny. Przez miasto przetoczy się barwny korowód, a poznaniacy zjedzą setki ton rogala świętomarcińskiego. W tym roku poznaniacy rozdadzą także blisko 10 tysięcy rogali w całej Polsce.

rogal1

Rogale są dziś najbardziej rozpoznawalnym elementem poznańskiego święta. Oryginalne certyfikowane są przez Kapitułę Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego i chronione jako produkt regionalny przez Unię Europejską. Poznaniacy 11 listopada zjadają ponad 400 ton tego smakołyku. W tym roku miasto Poznań rozda ponad 8 tysięcy rogali! Każdy pasażer lotów rejsowych LOT-u (na liniach zarówno krajowych jak i zagranicznych) otrzyma rogala, a na pokładzie samolotu usłyszy komunikat, że smakołyk ten jest specjalnością poznańskich cukierników i prezentem od mieszkańców Poznania. Dodatkowo poznaniacy rozdadzą 6,5 tys. rogali na lotnisku w Warszawie i po kilkaset sztuk na lotniskach w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i oczywiście w Poznaniu.

IMG_2754

IMG_2249

11 listopada to jednak nie tyle święto rogala, co imieniny głównej poznańskiej ulicy – Święty Marcin. Idea urządzania festynów ku czci świętych-patronów sięga średniowiecza. Swojego patrona miało wtedy nie tylko każde miasto czy ulica, ale i kupcy czy cechy rzemieślnicze. Kiedy przypadały imieniny patrona organizowano uliczne święta, jarmarki, odpusty. Pomysł wskrzeszenia tego typu imprez pojawił się w Poznaniu na początku lat 90-tych. Ulica Św. Marcin wróciła wówczas do swojej nazwy z Armii Czerwonej. Organizacja imprezy faktycznie w szybkim tempie ożywiła ulicę i przekonała poznaniaków do nowej-starej nazwy ulicy. Imprezie od początku towarzyszy barwny korowód, który nie ma swojego odpowiednika w żadnym innym polskim mieście.

IMG_2263

IMG_2313

Święty Marcin był jednym z najbardziej popularnych świętych w Europie. W XII wieku także w Poznaniu stanął kościół pod jego wezwaniem. Wkrótce potem wokół świątyni zaczęła powstawać podmiejska osada zamieszkana przez rzemieślników. Od imienia patrona kościoła nazywano ją Świętym Marcinem. W listopadzie 1891 roku proboszcz parafii zaapelował do wiernych, aby wzorem Świętego Marcina zrobili coś dla biednych. Jeden z cukierników odwołał się do starej tradycji związanej z wypiekiem rogali na Św. Marcina. 11 listopada, w dniu pogrzebu świętego wypiekano rogale, które miały symbolizować zgubioną przez konia świętego podkowę. Cukiernik rogale sprzedawał bogatym, a biedni otrzymywali je za darmo. Po kilku latach nikt już sobie nie wyobrażał dnia 11 listopada bez rogali z ciasta półfrancuskiego i białego maku.

IMG_2369

IMG_2394

Dziś imieniny ulicy stały są poznańską atrakcją turystyczną, licznie odwiedzaną przez turystów nie tylko z Polski. Imprezę rozpoczyna korowód (start spod kościoła św. Marcina ok. godz. 14.00), którego postacią centralną będzie św. Marcin. Korowód to żywa muzyka i kolorowe stroje uczestników; to także machiny, platformy, szczudlarze. Obok korowodu kilkadziesiąt imprez, wystawy, koncerty, spektakle, sztuczne ognie, kiermasz przed zamkiem, gdzie można kupić świeże rogale oraz rozgrzać się grzanym winem. Nie brakuje i patriotycznych odwołań do święta niepodległości – są narodowe barwy, wystawy i wykłady poświecone historii miasta i Polski.

IMG_2417

Więcej o tegorocznych imieninach ulicy Święty Marcin oraz program atrakcji:
www.zamek.poznan.pl

Źródło: informacja prasowa PLOTMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl