Rok Toruńskiego Centrum Miasta

Rozpoczęcie rewitalizacji starówki w ramach programu „Toruń – Hanza nad Wisłą”, dwuzesonowość parkowania, a także dziesiątki różnorakich imprez dla mieszkańców. Dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta Andrzej Szmak podsumował pierwszy rok działalności tej placówki.

BTCM to projekt pionierski w Polsce, wzorowany na stosowanych w niektórych europejskich krajach rozwiązaniach o nazwie Town Centre Management, służących skutecznemu zarządzaniu centrami miast. Z tym, że na Zachodzie takie instytucje funkcjonują, jako spółki prawa handlowego, a w naszym mieście utworzono ją w ramach struktury Urzędu Miasta.

BTCM powstało jako efekt porozumienia klubów radnych: PO i Czas Gospodarzy oraz prezydenta Torunia. Działalność rozpoczęło 1 października 2008 r. Zadania biura to integracja i aktywizacja mieszkańców, a także działania na rzecz wzrostu i konkurencyjności w sferze gospodarczej. Swoim działaniem obejmuje obszar wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z tzw. otuliną, Kępą Bazarową, ruinami Zamku Dybowskiego, terenem Jordanek i Muzeum Etnograficznego oraz kwartałem ulic położonych od Dworca Toruń-Miasto do Kościoła pw. Św. Katarzyny. Biuro łącznie z dyrektorem zatrudnia osiem osób. Jego tegoroczny budżet wynosi 710 tys. zł. Kierujący nim Andrzej Szmak pełni również funkcję pełnomocnika prezydenta ds. zarządzania starówką.

W ciągu rocznej działalności BTCM stało się m.in. liderem projektu „Toruń – Hanza nad Wisłą” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt jest realizowany przez Gminę Miasta Toruń w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO”. Jego całkowita wartość wynosi ponad 20, 8 mln zł, z czego miasto dostanie 60 proc. dofinansowania. Dzięki temu projektowi starówka zmienia swoje oblicze, nawiązując do średniowiecznych tradycji. Oświetla ją coraz więcej stylowych latarń, pod którymi podwieszone będą godła cechowe i kupieckie. Nawierzchnię wyremontowanego deptaka zdobią już herby 22 miast hanzeatyckich, a będzie ich trzydzieści. Wyremontowane zostanie także Muzeum Okręgowe i odtworzony będzie też zdrój na Rynku Staromiejskim.

BTCM realizuje też cztery duże projekty: „W cieniu gotyku” (adaptacja i renowacje podwórek i dziedzińców na działalność kulturalną i gastronomiczną), „Dzieci Starówki”, „Zielony Pomost” obejmujący Bulwar Filadelfijski i Kępę Bazarową oraz „Bulwar”, kontynuujący zakończony już projekt „In Water” (zagospodarowanie przestrzeni nad Wisłą). Prowadzi także prace na prawnymi uregulowaniami ładu przestrzennego, których celem jest m.in. likwidacja reklamowego chaosu psującego wizerunek miasta. Wszystkie legalne reklamy od czerwca są oznakowywane.

BTCM organizuje również duże i znaczące imprezy kulturalne. To dzięki niemu mieszkańcy bawią się m.in. podczas Święta Miasta i uczestniczą w plenerowych widowiskach operowych realizowanych w ruinach zamku krzyżackiego.

Ważnym działaniem biura był, zorganizowany w br., kilkunastodniowy rajd po wybranych miastach europejskich, podczas którego prezentowano reprint słynnego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Dzieło astronoma było udostępniane w najbardziej reprezentacyjnych miejscach: np. przed Katedrą w Mediolanie, czy przed wejściem do Sorbony. Pojawiło się także w Krakowie, Budapeszcie, Wiedniu, Linzu, Paryżu, Brukseli, Amsterdamie i Getyndze.
Innowacyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie okolicznościowych żetonów za parkowanie, a także parkingowa dwusezonowość na starówce. Ten pomysł wcielono w życie dzięki współpracy z fundacją Stare Miasto.

– Docelowo BTCM powinno stać się samodzielną jednostką, działającą wspólnie z podmiotami znajdującymi się w obszarze jej działania – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Źródło: torun.plMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl