Tyskie Browary Książęce ogłoszone cudem śląskiej architektury

Największy w Polsce i działający nieprzerwanie od blisko 400 lat tyski browar został wybrany jednym z 7 cudów architektury Województwa Śląskiego. W plebiscycie o wyborze zwycięzcy zdecydowały głosy internautów z całego regionu.

Plebiscyt 7 cudów architektury Województwa Śląskiego, na wzór ogólnoświatowego plebiscytu New7Wondres, trwał od lipca. Jego organizatorami była TV Silesia i portal MMSilesia, a patronem honorowym Urząd Marszałkowski. Obiekty do konkursu zgłaszali internauci i od ich głosów zależał wynik plebiscytu.

Tyskie Browary Książęce

Do konkursu zgłoszono Tyskie Browary Książęce, których początki sięgają 1629 roku. Jan Henryk XI, książę pszczyński, rozbudował i unowocześnił browar na przełomie XIX i XX w. Z tego okresu pochodzi większość zabytkowych budynków oraz piękny park browarniczy. Na terenie o powierzchni 22 ha znajduje się 15 pereł architektonicznych. Najbardziej charakterystyczne to warzelnia nr 4 o ścianami pokrytych ceramiką majolikową, Dom Kawalera z wieżą zegarową oraz dawna kaplica ewangelicka, w której obecnie mieści się Tyskie Browarium i największa w Polsce ekspozycja poświęcona piwowarstwu. W czynnym, choć zabytkowym, zakładzie pracuje ok. 900 osób.

Tyskie Browary Książęce_Dom Kawalera

– Tyskie Browary Książęce to ewenement na skalę Europy. Najnowocześniejsze technologie kontrastują z zabytkową architekturą, co daje niepowtarzalny efekt – mówi Tomasz Drzazga, szef produkcji w tyskim browarze, jednym z czterech w Kompanii Piwowarskiej SA. – Praca w tak wyjątkowym miejscu i świadomość wielowiekowej tradycji nobilituje, ale równocześnie zobowiązuje do najwyższej jakości.

Tyskie Browary Książęce_Dom Kawalera2

Tyski browar to jedyny, obok poznańskiego Lecha, browar stale otwarty dla zwiedzających. Goście Tyskiego Browarium, czyli centrum wycieczkowego działającego przy browarze, mogą podziwiać jego urodę i zdobywać wiedzę na temat produkcji piwa. Z tej możliwości korzysta rocznie ok. 40 tys. osób.

Tyskie Browary Książęce_warzelnia

– Goście, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski, a także Europy, są zawsze pod dużym wrażeniem – mówi Małgorzata Grabowska, koordynator Tyskiego Browarium. – Sądzę, że wiele głosów w plebiscycie oddały na nas osoby, które mogły docenić urodę Tyskich Browarów Książęcych podczas wycieczki z przewodnikiem. Dziękujemy i zapraszamy do jednego z 7 cudów architektury!

Więcej informacji: www.tyskiebrowarium.plMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl