Prawie 2000 gronostajów na placu św. Marii Magdaleny w Krakowie

Prezentacja projektu artystycznego „Dama z gronostajem” przygotowanego przez Ottmara Hörla oraz organizowany na wzór tradycji norymberskiej Festyn pod Mostem 5 września 2009 – to kulminacyjne wydarzenia obchodów 30-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi.

gronostaje_1

Projekt Ottmara Hörla, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, będzie można oglądać od 5 września do 25 września na placu św. Marii Magdaleny. Wzdłuż ul. Grodzkiej ustawionych zostanie ok. 2000 figur przedstawiających gronostaja z obrazu Leonarda da Vinci. Instalacja prof. Hörla zostanie oficjalnie otwarta 5 września o godz. 18:00. W imprezie wezmą udział goście z Norymbergii m.in. Nadburmistrz Ulrich Maly oraz radni Miasta Norymbergi.

W związku z inicjatywą Hörla, Dom Norymberski w Krakowie organizuje sesję fotograficzną oraz konkurs na najładniejszy, najzabawniejszy i najbardziej oryginalny portret współczesnej damy z gronostajem. Wszystkie wykonane zdjęcia będzie można obejrzeć na stronie internetowej projektu: www.damazgronostajem.com. Zwyciężczyni konkursu otrzyma w prezencie figurkę gronostaja wraz z plakatami towarzyszącymi projektowi, a pozostałe uczestniczki – swoje zdjęcie w wersji elektronicznej. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 25 września o godz.18.00 na placu Marii Magdaleny w Krakowie.

Dama z gronostajem

5 września odbędzie się Festyn pod Mostem Piłsudskiego (początek godz. 20:00), w programie którego znalazły się m.in. imprezy z udziałem artystów Piotra Lutyńskiego () oraz Ulricha Lepki (Norymberga).

Wrześniowe uroczystości w Krakowie to kulminacja tegorocznych obchodów 30-lecia współpracy między Krakowem a Norymbergą (pierwsze porozumienie o współpracy władze obu miast podpisały 2 października 1979 roku. Dwanaście lat później – 9 grudnia 1991 roku – podpisano umowę o współpracy na zasadzie miast bliźniaczych). Program jubileuszowy zainaugurowany został 22 lutego 2009 roku. W tym dniu, w Norymberdze, odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia pamiątkowego ku czci Kaspara Hausera. Kolejnym ważnym punktem programu jubileuszu była zorganizowana 9 maja w Norymberdze konferencja pt. „Znaczenie partnerstw samorządowych dla stosunków polsko-niemieckich”. W tym samym czasie, w Domu Kultury Langwasser w Norymberdze, otwarto wystawę współczesnego malarstwa krakowskiego ze zbiorów Nowohuckiego Centrum Kultury.

gronostaje_2

Współpraca Krakowa z Norymbergą należy do wzorcowych, zarówno pod względem zakresu kontaktów, jak i ich intensywności. Dotyczy niemal wszystkich dziedzin życia – współpracy szkół i młodzieży, kultury, promocji, sportu, gospodarki komunalnej, służby zdrowia, funkcjonowania samorządu miejskiego, osób niepełnosprawnych, funduszy Unii Europejskiej, kontaktów mieszkańców, ogrodów zoologicznych oraz straży pożarnych.

Źródło: www.krakow.plMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl