Historia Krakowa poznawana dotykiem

Barbakan, Bazylika Mariacka, Sukiennice, Pałac bpa Erazma Ciołka i Wawel to tylko część obiektów, które wkrótce zyskają swoje repliki w postaci makiet z brązu. Dotykowe makiety, które mają ułatwić poznawanie historii Krakowa osobom niewidomym i niedowidzącym powstaną dzięki środkom z Unii Europejskiej przeznaczonym na realizację projektu „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty”.

„Dotykowe makiety oczywiście nie są czymś nowym, ale na pewno po raz pierwszy będą przygotowane w ten sposób i na taką skalę” – mówił 3 września 2009 na konferencji prasowej Bogdan Dąsal, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepellnosprawnych.

Krakow poznawany dotykiem

Podczas konferencji Marek Sowa, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego i Grażyna Leja, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Turystyki podpisali umowę o dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie 1 350 000 zł (dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 75 % kosztów kwalifikowanych projektu; pozostałe 25 % i koszty niekwalifikowane to wkład własny Gminy). Przewidywany termin zakończenia prac to drugi kwartał 2010 roku.

Urząd Miasta Krakowa rozpoczął przygotowania do realizacji projektu „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty” w 2008 roku. Pod koniec 2008 roku Urząd, we współpracy z organizacjami zajmującymi się osobami niewidzącymi, opracował mapy komunikacyjne i turystyczne, które umożliwiają osobom niewidomym i słabo widzącym łatwiejsze poruszanie się po Krakowie.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej możliwe będzie przystosowanie Drogi Królewskiej do tego, aby stała się atrakcyjną trasą turystyczną dla osób niepełnosprawnych. Trasa pozwoli turystom niepełnosprawnym poznać najpiękniejsze zabytki miasta, będzie również znakomitą lekcją historii dla dzieci i młodzieży.

Na trasie wiodącej od Barbakanu do Wawelu, w sąsiedztwie poszczególnych zabytków, stanie w sumie 12 makiet opisanych językiem Braille’a. Zakres prac obejmie opracowanie trasy, wykonanie makiet (oraz ich replik) dla niewidomych i słabo widzących, zainstalowanie makiet (oraz ich replik) na trasie i w miejscu plenerowej ekspozycji oraz przygotowanie i wdrożenie programu internetowego umożliwiającego wysłuchanie informacji na temat trasy za pośrednictwem telefonu komórkowego lub innego urządzenia z anteną GPS.

Opis trasy zostanie umieszczony w formie tekstu oraz nagrania audio na stronie internetowej Magicznego Krakowa (www.krakow.pl) w celu bezpłatnego udostępnienia go wszystkim zainteresowanym. Dodatkowo na stronie internetowej zamieszczony zostanie program umożliwiający załadowanie informacji na temat trasy (komunikatów głosowych) na telefon komórkowy lub inne urządzenie z anteną GPS.

Źródło: www.krakow.plMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl