Toruń bliżej gwiazd

Jedenaście projektów uzyska dofinansowanie w ramach zorganizowanego przez toruński magistrat konkursu na realizację zadań w zakresie popularyzacji idei Międzynarodowego Roku Astronomii. Zwycięzcy dostaną od miasta łącznie 300 tysięcy złotych.

Konkurs trwał od 10 czerwca do 10 lipca 2009 r. Wpłynęło na niego 16 ofert. Jedna nie spełniała wymogów formalnych. Wśród wnioskujących były instytucje kultury, fundacje oraz organizacje pozarządowe.

Przy ocenianiu ofert komisja konkursowa brała pod uwagę między innymi wartość merytoryczną i walory promocyjne projektu, porównanie wnioskowane dotacji z zaplanowanymi źródłami finansowania czy doświadczenie w realizacji działań o podobnym charakterze.

Wnioski opiewały łącznie na kwotę około 1,2 mln zł, w tym prawie 740 tys. zł dofinansowania, a my mieliśmy do podziału 300 tysięcy – mówi dyrektor Wydziału Kultury UMT Zbigniew Derkowski. – Projekty są ciekawe i mam nadzieje, że dzięki nim uda się rozpropagować ideę Międzynarodowego Roku Astronomii.

Tutaj lista projektów, które wpłynęły na konkurs i przeszły ocenę formalną

Rok 2009 został ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Astronomii przez UNESCO i ONZ. Ma on szczególne znaczenie dla tej dziedziny nauki. W tym roku przypada bowiem 400. rocznica użycia przez Galileusza lunety do oglądania nieba. Jego obserwacje stanowiły przełom w postrzeganiu i rozumieniu Kosmosu. Od tego czasu każda nowa klasa przyrządów astronomicznych pozwalała na dokonanie przełomowych, fundamentalnych odkryć. Astronomia pozwoliła na formułowanie pierwszych ogólnych praw fizyki (prawa ruchu planet) i do dziś stanowi najsilniejszy i najpiękniejszy dowód ich powszechności. Pieczę nad obchodami Roku Astronomii w Polsce sprawuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, a Komitetowi Honorowemu Obchodów Roku Astronomii przewodniczy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.

Specjalnie na rzecz Roku Astronomii powstał portal internetowy www.astronomia2009.pl

Od początku roku w całym kraju, w tym także w Toruniu, odbyło się wiele imprez lokalnych i regionalnych, jak wykłady, obozy i wystawy. Nie tylko symboliczne, ale i naukowe znaczenie miały wspólne obserwacje kilkunastu radioteleskopów na całej Ziemi, w których brał udział 32 metrowy instrument w Piwnicach. W czterech miastach województwa kujawsko-pomorskiego, Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Toruniu, serię comiesięcznych wykładów publicznych prowadzili naukowcy z Centrum Astronomii UMK.

Nie tylko z powodu osiągnięć toruńskich astronomów, ale również w uznaniu aktywności miasta w promowaniu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, w Toruniu właśnie, który jako pierwszy zadeklarował chęć ubiegania się o zaszczyt promowania polskiej kultury w Europie w roku 2016, odbyła się ogólnopolska, oficjalna Inauguracja Roku. Nieprzypadkowo miało to miejsce 19 lutego, gdyż właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin najsławniejszego torunianina, Mikołaja Kopernika.

Źródło: www.torun.plMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl