Kajakiem przez rzekę z prądem – Szlakiem elektrowni wodnych Raduni

Turyści mogą już z bliska poznać najbardziej pracowitą rzekę w Polsce. Trzy tygodnie temu zakończono budową infrastruktury na szlaku kajakowym elektrowni wodnych Raduni. Inwestycja kosztowała 600 tysięcy złotych.

1start_splywu_Elektrownia_Wodna_Straszyn

Trasa jest unikatowa, bo znajduje się na niej pięć elektrowni wodnych z początku XX wieku. Rzeka jest niemal w stu procentach wykorzystana energetycznie. Pracujące na niej elektrownie to obiekty zabytkowe. Szlak rozpoczyna się w Straszynie przy elektrowni, która powstała w 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece. Przed dziesiątkami lat wraz ze zbiornikiem retencyjnym miała chronić Gdańsk przed wiosennymi powodziami. Zwiedzanie obiektu jest możliwe codziennie o godz. 10 i 17 lub po wcześniejszym umówieniu się z administratorem hydrowęzła.

2Elektrownia_Wodna_Straszyn

Na starcie nowego szlaku kajak zwodować można przy zaporze Elektrowni Straszyn na wybudowanej ostrodze. Dalej wodna wyprawa wiedzie przez miejscowości Prędzieszyn, Kuźnice, Juszkowo, Pruszcz Gdański. W każdej zlokalizowana jest elektrownia wodna. Ze względu na infrastrukturę techniczną położoną na trasie konieczne są trzy przenoski. Dodatkową atrakcją na szlaku jest możliwość spędzenia czasu w Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim. Urokliwe pejzaże, „zamki wodne” i otoczenie zieleni dostarczą niesamowitych wrażeń, umożliwiając obcowanie sam na sam z naturą oraz poznanie historii i bogatej kultury regionu.

3Radunia_miedzy_EWStraszyn_EWPredzieszyn

Spływ od Straszyna do Pruszcza Szlakiem Elektrowni Wodnych Raduni trwa około dwóch godzin. Wyprawę można kontynuować dalej w kierunku Gdańska przez Krępiec, gdzie Radunia łączy sie z Motławą. Jest to okazja, by na końcu podróży od strony wody podziwiać historyczne centrum Gdańska. Na przepłynięcie całej trasy należy zaplanować około 6 godzin.

4Elektrownia_Wodna_Kuznice_Radunia

Kajakowy „Szlak elektrowni wodnych Raduni” to możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury połączona ze zwiedzeniem zabytkowych elektrowni wodnych Raduni od strony wody – mówi Magdalena Kołodziejczak Wójt Gminy Pruszcz Gdański. – Mamy nadzieję nie tylko na wzrost liczby turystów, ale również ze względu na proekologiczny i edukacyjny charakter tego produktu liczymy na duże zainteresowanie mieszkańców Gminy, w szczególności dzieci i młodzieży, które mogą aktywnie spędzić czas poznając swoją „małą ojczyznę”.

5Elektrownia_Wodna_Juszkowo_Radunia

„Udostępnienie Obszarów Chronionego Krajobrazu: „Doliny Raduni” oraz „Żuław Gdańskich” dla turystyki kajakowej poprzez budowę infrastruktury turystycznej na rzece Raduni ” to nazwa projektu realizowanego przez Gminę Pruszcz Gdański. Partnerem projektu jest Gmina Miejska Pruszcz Gdański. Projekt został dofinansowany w wysokości 75 % z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. W ramach inwestycji wykonano: budowę pięciu dróg do przenoszenia kajaków wokół zabytkowych elektrowni wodnych oraz zaplanowano przeprowadzenie zarybienia rzeki ośmioma gatunkami ryb zagrożonych wyginięciem. W rezultacie powstał nowy produkt turystyczny, jakim jest szlak kajakowy o długości ok. 24 km biegnący od elektrowni wodnej Straszyn, przez Gminę Pruszcz Gdański, Gminę Miejską Pruszcz Gdański, aż do centrum Gdańska.

6Tablica_na_szlaku_Radunia

Działania samorządu Pruszcza Gdańskiego są dobrym przykładem budowania od podstaw produktu turystycznego. Gmina inwestując w infrastrukturę środki własne i korzystając ze wsparcia unijnego, przy współpracy wielu instytucji publicznych oraz firmy Elektrownie Wodne Straszyn, stworzyła warunki do organizacji spływów kajakowych na Dolnej Raduni. – mówi Jacek Zdrojewski ekspert do spraw rozwoju produktów turystycznych. – Dzięki temu obecnie możliwe jest bezpieczne i wygodne organizowanie ruchu turystycznego na rzece. To okazja dla lokalnych przedsiębiorców turystycznych, klubów kajakowych i innych podmiotów do oferowania spływów kajakowych oraz innych imprez wodnych turystom. W kolejnych latach rola gminy polegać będzie na promocji tworzonego produktu turystycznego, równie ważny jest udział sektora prywatnego w jego sprzedaży.

7Radunia_splyw_kajakowy_Straszyn_PruszczGdansk

Informacje praktyczne
Miejsce rozpoczęcia i zakończenia spływu
Spływ „Szlakiem Elektrowni Wodnych” obejmuje fragment szlaku kajakowego Raduni od Straszyna do Pruszcza Gdańskiego. Spływ na tym odcinku rozpocząć/kończyć można w następujących miejscach:

  • Elektrownia Wodna Straszyn. Dojazd jak do hotelu „Cztery Pory Roku” (ul. Spacerowa 28). Parking, hotel, restauracja, możliwość zwiedzenia elektrowni wodnej „Straszyn”; Miejsce rozpoczynania spływów znajduje się na ostrodze poniżej elektrowni
  • Straszyn, okolice piekarni „Mielnik”. Pomost i łąka, na której (po uzgodnieniu z klubem kajakowym „Radunia” ze Straszyna) można rozpocząć lub zakończyć spływ. W pobliżu baza klubu (magazyn sprzętu). Dojazd od ul. Poprzecznej – należy kierować się w stronę charakterystycznego budynku z wieżą
  • Pruszcz Gdański, parking w pobliżu cmentarza żołnierzy radzieckich (dojazd od ul. Zastawnej). Miejsce wyciągania/wodowania kajaków, parking

8Radunia_splyw_kajakowy_Straszyn_PruszczGdanski

Ponadto istnieje możliwość kontynuowania spływu do Gdańska – Radunią (do Krępca, gdzie znajduje się kwatera agroturystyczna i łąka pozwalająca na załadunek/wyładunek kajaków), a następnie Motławą do Gdańska – na przystań klubu kajakowego PTTK „Żabi Kruk”.

Czas trwania spływu
Pokonanie odcinka Straszyn – Pruszcz Gdański zajmuje ok. 1,5-2 godziny (zależnie od stanu wody i liczebności grupy), plus ew. przerwy na poczęstunek i zwiedzanie elektrowni wodnej. Spływ do Gdańska, w zależności od warunków atmosferycznych i kondycji uczestników, zajmuje do 6 godzin.

Promocja szlaku w ramach projektu „Udostępnienie obszarów chronionego krajobrazu: „Doliny Raduni” oraz „Żuław Gdańskich” dla turystyki kajakowej poprzez budowę infrastruktury turystycznej na rzece Raduni”, realizowanego w roku 2009 przez Gminę Pruszcz Gdański oraz Miasto Pruszcz Gdański. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.MENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl