Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych w Brzeźnie

W najbliższą sobotę (25 lipca), na spokojne wody akwenu w Gdańsku Brzeźnie, wypłyną skutery wodne. Miasto Gdańsk już trzeci rok z rzędu będzie gościć prestiżową imprezę motorowodną najwyższej rangi. Po rozgrywanych w 2007 i 2008 roku zawodach Pucharu Polski Skuterów Wodnych, tym razem odbędą się Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych. Organizatorami są: firma Zbigniewa Stańczyka „CAR&JET”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Pomorski Okręgowy Związek Motorowodny.

Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych w Gdańsku odbędą się w dniach 25-26 lipca 2009 roku. W programie dwudniowej imprezy znajdą się także I Mistrzostwa Polski Dziennikarzy oraz Puchar Polski VIP Race Gdańsk 2009. W zawodach VIP wezmą udział znane i lubiane osobistości ze świata sportu i showbiznesu. Swój udział potwierdzili m.in. Iwona Guzowska, Tomasz Iwan, Grzegorz Kacała, Tomasz Kuchar, Dariusz Michalczewski, Przemysław Saleta, Piotr Zelt i inni.

Areną zmagań jest akwen morski w Gdańsku Brzeźnie. Bezpośrednie sąsiedztwo molo sprawi, że będzie ono stanowić „naturalną” widownię. Widzowie będą mogli obserwować widowiskową rywalizację zarówno z molo, jak też z plaży.

Wystartuje czołówka polskich zawodników, dysponująca najmocniejszym sprzętem osiągającym nawet 300 KM i więcej. Ubiegłoroczne zawody Pucharu Polski w Brzeźnie w najwyższej klasie 1200 open wygrał wicemistrz świata Robert Gładecki startujący na Bombardierze dwusuwowym o mocy ok. 200 KM. Nie jest to wiele, ale ten skuter jest stosunkowo lekki i ma dobry stosunek mocy do masy.

Należy wspomnieć o wielu zawodnikach, którzy również startują poza granicami naszego kraju w Europie i USA. Do tych zawodników ze sporym stażem w wyścigach na skuterach należą Dariusz Gryt, Tomasz Straszyński i Jarosław Sobczak z Wrocławia na Bombardierach dysponujący maszynami o mocy powyżej 300 koni (silniki czterosuwowe). Warszawiacy to Witold Procyszyn (weteran, kilkanaście lat w zawodach), Krzysztof Zawistowski i bardzo mocna ekipa z Gdańska w osobach Jarosław Kubkowski, Paweł Gudowski, Jarosław Krajewski, Tomasz Kazimierczak i pretendent do tytułu Mistrza Polski, syn byłego wielokrotnego Mistrza Polski w skuterach wodnych Mateusz Stańczyk. Jest to najmłodszy zawodnik w stawce klasy 1200 open, mający zaledwie 17 lat. Co ciekawe, startuje na najsłabszym skuterze w stawce – seryjnym Kawasaki o mocy zaledwie 140 koni mechanicznych. Zawodnik ten w ostatniej eliminacji w Ełku zajął 1. miejsce i jest naszym cichym faworytem na gdańskie zawody. Warto wspomnieć o klasie jet. Są to skutery jednoosobowe pilotowane na stojąco. W tej klasie szykuje się wyjątkowo mocny skład z zawodnikami legitymującymi się tytułami mistrzów Polski i państw Unii Europejskiej. Należą do nich najbardziej utytułowani zawodnicy: Jacek Posłuszny, Tomasz Nowak, Jerzy Baranowski i najmłodszy w stawce 15-letni Maciej Siekaj oraz wielu innych. Wstępnie udział w zawodach potwierdziło ok. 30 zawodowców z całej Polski.

Skutery wodne to jedna najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin sportów motorowodnych. Jest to bardzo widowiskowy sport z maszynami osiągającymi przyspieszenia porównywalne do samochodowej Formuły 1, czyli ok. 2 sekund do 100 km/h. To już nie jest sport elitarny dla zamożnych. Dzisiaj wystarczy 10 tys. zł, aby kupić skuter przygotowany do zawodów. W tym sporcie nie zdarzają się wypadki z ciężkim uszkodzeniem ciała czy wręcz śmiertelne. To bardzo bezpieczny sport dla młodych i starszych ludzi, dla mężczyzn i kobiet, bo także one biorą udział w mistrzostwach. Widowisko jest niesamowicie dynamiczne i ekscytujące, ponieważ naraz startuje ok. 20 zawodników i prowadzenie zmienia się jak w kalejdoskopie. Do ostatnich metrów nie wiadomo, kto wygra. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwa kilka skuterów wodnych z ratownikami z platformami ratowniczymi, krążącymi po całym akwenie zawodów w czasie trwania wyścigu.

Impreza została wpisana do kalendarza imprez Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Patronat honorowy nad zawodami sprawuje Polski Komitet Olimpijski, PZMiNW oraz Prezydent Miasta Gdańska. Czuwać nad całością imprezy będzie sędzia główny wielokrotny Mistrz Polski w skuterach wodnych Zbigniew Stańczyk.

Sponsor główny mistrzostw: GALERIA PRZYMORZE, E.LECLERC

Program minutowy:

Pierwszy dzień – sobota – 25 lipca 2009
12.00 – 12.15 ceremonia otwarcia zawodów
12.15 – 13.15 wolne treningi
13.20 – 15.00 wyścigi Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych
15.00 – 18.00 wyścigi Mistrzostw Polski dziennikarzy i Vip Race

Drugi dzień – niedziela – 26 lipca 2009
09.30 – 10.30 wolne treningi
10.30 – 14.30 wyścigi Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych
12.30 – 14.30 wyścigi Mistrzostw Polski dziennikarzy i Vip Race
16.00 – 17.00 wręczenie pucharów i ceremonia zamknięcia zwodów

Miejsce: molo w Brzeźnie
Wstęp: wolny

Organizator: firma Zbigniewa Stańczyka „CAR&JET”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Pomorski Okręgowy Związek Motorowodny

Źródło: www.gdansk.plMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl