Baltic Sail Gdańsk 2009

Miasto Gdańsk oraz Fundacja Gdańska zorganizowali w dniach 9-12 lipca 2009 roku XIII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2009. Gościem honorowym imprezy i komandorem Baltic Sail Gdańsk 2009 był Mateusz Kusznierewicz, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich i Mistrz Świata w klasie Finn i w klasie Star.

Podczas czterech dni morskiego festiwalu w Gdańsku zaprezentowały się wspaniałe żaglowce wraz ze swoimi załogami. Mateusz Kusznierewicz przedstawił łódkę klasy Star, na której wraz z Dominikiem Życkim sięgnął po najwyższe laury. Turyści i gdańszczanie mieli okazję przeżyć prawdziwą morską przygodę pod żaglami, zwiedzać jednostki cumujące w gdańskiej marinie i przy nabrzeżu Motławy, a także poznać zwyczaje i opowieści prawdziwych wilków morskich.

Wspólne żeglowanie, regaty oraz biesiady przy muzyce w trakcie Baltic Sail Gdańsk 2009 stworzą doskonałą okazję do spędzenia wolnego czasu i znakomitego wypoczynku we wspaniałej morskiej atmosferze tysiącletniego grodu nad Motławą.

Mateusz Kusznierewicz – Ambasadorem morskich spraw Gdańska
Mateusz Kusznierewicz w trakcie zlotu w Gdańsku otrzymał zaszczytny tytuł Ambasadora miasta Gdańsk do spraw morskich.
Na scenie zlokalizowanej tuż przy fontannie Neptuna, w samym centrum zabytkowej części Gdańska Pan Mateusz z rąk prezydenta miasta Pawła Adamowicza odebrał tę zaszczytną nominację. Słynny polski żeglarz będzie odpowiedzialny za współtworzenie, promowanie i uczestniczenie we wszelkich projektach i kampaniach społecznych, których zadaniem będzie Gdańska w Polsce i na arenie międzynarodowej. Mateusz Kusznierewicz zaangażuje się także w prace nad koncepcją rozwoju Gdańska, która pozwoli miastu bardziej zwrócić się ku morzu.
Więcej na blogu Mateusza Kusznierewicza.

JARMARK MORSKI NA TARGU RYBNYM
Na turystów i gdańszczan czekały liczne stoiska z artykułami marynistycznymi, wyrobami rękodzieła i gastronomią oraz duży wybór piw regionalnych z Polski. Wśród atrakcji dla najmłodszych znalazł się warsztat takielarski, prezentujący stare techniki splatania i wiązania lin na żaglowcach.

SYMFONIA PORTOWA
Podczas Baltic Sail Gdańsk 2009 można było być świadkami niezwykłego wydarzenia przygotowanego z inicjatywy niemieckiej organizacji PopKW z Rostoku, która zajmuje się popularyzacją muzyki i kultury państw Bałtyckich.
„Symfonia Portowa” to muzyczne połączenie brzmień instrumentów tradycyjnych oraz nowych dźwięków, stanowiących „głosy Gdańska” – syren statków, dzwonów kościelnych, odgłosów dworca, czy też metalicznych dźwięków z hal produkcyjnych Stoczni Gdańskiej.
Wykonanie dzieła było wyrazem wdzięczności dla wszystkich tych, którzy 20 lat temu przyczynili się do sukcesu polskiego Okrągłego Stołu i zapoczątkowali pokojowe przemiany w Europie Środkowej i Wschodniej. Miejscem powstawania symfonii jest żaglowiec Hansine, na którego pokładzie niemieccy muzycy przybyli do Gdańska. Koncert, organizowany przy współpracy gdyńskiej Fundacji Liberty i Miasta Gdańska, jest częścią projektu SeaSide, współfinansowanego przez Unię Europejską.

REJSY I ŻAGLOWCE
Wielką atrakcją Baltic Sail Gdańsk 2009 były czterogodzinne rejsy morskie na pokładzie ponad 100-letniego, lecz nowocześnie i luksusowo wyposażonego żaglowca Joanna Saturna z Finlandii.
Uczestnicy i goście Baltic Sail mieli także okazję obejrzeć i zwiedzić pokłady 100-letniego, zbudowanego w Danii i pływającego pod niemiecką banderą, żaglowca Hansine oraz polskiego Antica.

BALTIC SAIL to cykl festiwali żeglarskich organizowanych przez Miasta Bałtyckie. Oprócz Gdańska w gronie Miast organizatorów Baltic Sail są dzisiaj także: Sassnitz, Kłajpeda, Halmstad, Karlskrona, Rostock, Lubeka Travemunde, Świnoujście i Gävle.
Organizatorzy zlotów Baltic Sail staraja się zainteresować żeglarzy Portami Bałtyku, a zloty mają służyć propagowaniu i wspieraniu tradycyjnego żeglarstwa i turystyki morskiej.

Zastanawiające jest jednak, że impreza tej wagi organizowana jest przez Gdańsk zaledwie w tydzień po zakończeniu chyba jeszcze większej imprezy żeglarskiej, która miała miejsce w Gdyni od 2 do 5 lipca 2009 i zabrała około 2 i pół miliona turystów, a do Gdyni przypłynęło 101 jednostek – 21 jednostek klasy A oraz 80 mniejszych. Czy region nie skorzystałby bardziej na współpracy tych dwóch, jakże bliskich sobie miast? A tymczasem górę wziął chyba przyziemny polski instynkt współzawodnictwa…

O zlocie The Tall Ships’ Races 2009 w Gdyni pisaliśmy m.in. tutajMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl