W Gdańsku stanie nowy pomnik!

6 maja Gdańsk zostanie wzbogacony pomnikiem upamiętniającym wywozy żydowskich dzieci z Gdańska okupowanego przez Niemców.

Pomnik przedstawia dzieci i ich cierpienie związane z rozstaniem z rodzicami. Ma symbolizować ucieczkę dzieci z hitlerowskiego Gdańska, a także innych okupowanych państw tuż przed wybuchem II wojny światowej. Żydowskie dzieci były wywożone do Wielkiej Brytanii.

Autorem pomnika jest Frank Meisler, który był jednym z małych uchodźców.

– Akcji mogła się odbyć jedynie dzięki finansowej pomocy międzynarodowych organizacji. Dawały one pieniądze biedniejszym rodzinom, których nie było stać na samodzielne zorganizowanie wyjazdu – wyjaśnia Marcin Stąporek z wydziału kultury UM w Gdańsku. – Dzieci trafiły do Wielkiej Brytanii, gdyż tylko ona w 1939 roku była skłonna je przyjąć – dodaje.

Gdańsk dołączył do grona miast europejskich, które również upamiętniają pomnikami II wojnę światową. W Londynie i w Berlinie znajdują się pomniki zatytułowane „Pociągi życia, pociągi śmierci”. Gdańsk ma stanowić uzupełnienie tej opowieści wypełnionej cierpieniem i żalem.

– Pomniki w Londynie i Berlinie także stoją w pobliżu kolei. W stolicy Niemiec pomnik ma jednak nieco inną wymowę. Stamtąd było blisko do bunkra Hitlera, do Holokaustu, tam następowało rozwidlenie drogi. Jedna prowadziła do wolności, druga do śmierci -tłumaczy Frank Meisler. – W Gdańsku ukazana jest za to trauma rozstania dzieci z rodzicami- mówi.

Pomnik jest w trakcie przygotowań i znajduje się obecnie w Izraelu, 6 maja nastąpi uroczyste odsłonięcie rzeźby. Data ta nie jest przypadkowa – wtedy bowiem organizowany jest zjazd uczestników Kindertransportów.

Gdańsk przeznaczył na pomnik 860 tys. zł, koszt dotyczy m.in transportu, montażu i projektu.

Pojawiają się wątpliwości co do lokalizacji pomnika, który otoczony będzie restauracjami szybkiej obsługi, co niekoniecznie stanowi odpowiednie tło dla historycznej rzeźby. Miejsce to wybrał jednak Frank Meisler, który twierdzi, że jest to centralny punkt miasta i każdy zwróci na niego uwagę.

Nawiązanie do historii dobrze świadczy o mieście i buduje jego pozytywny wizerunek, dodatkowo upamiętnienie historycznego wydarzenia promuje miasto, a także uatrakcyjnia go. Wszelkie rzeźby podkreślają uroki miasta.


Fot. Gdańska starówka. CopyrightMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl