Polski nowy 7 cud świata!

Wielkie Jeziora Mazurskie stały się oficjalnym kandydatem w konkursie na nowe siedem cudów świata. 6 marca szwajcarska fundacja, która jest organizatorem ogólnoświatowego konkursu, oficjalnie potwierdziła uczestnictwo Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Dotychczas o dopuszczenie do konkursu stara się również Białowieski Park Narodowy.

Internauci z całego świata mogą oddawać głosy na ich zdaniem najpiękniejsze miejsca świata. W celu dopuszczenia do rywalizacji przedstawiciele polskiej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich musieli wnieść opłatę oraz powołać tzw. komitet wspierający (Białowieża jeszcze tego nie uczyniła).

W komitecie wspierającym znaleźli się m.in. przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych poseł Krzysztof Lisek, prezes Fundacji Borussia Kornelia Kurowska, szef Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur Sadyba Krzysztof Worobiec oraz burmistrzowie niemal wszystkich mazurskich miast, w tym Giżycka, Mrągowa, Węgorzewa, Mikołajek, Pisza. Być może w skład komitetu wejdzie również minister sportu Mirosław Drzewiecki.

W chwili obecnej trwają przygotowania do ogólnopolskiej kampanii promującej Mazury i zachęcającej do udziału w głosowaniu. ma wspierać kandydaturę Wielkich Jezior Mazurskich w drodze do zwycięstwa.

Wybór nowej listy cudów został zainicjowany przez szwajcarską fundację New7Wonders. Mazury – obok Białowieży (jej kandydatura nie jest jeszcze oficjalnie dopuszczona przez organizatorów), która występuje w głosowaniu razem z Białorusią – są jedynym oficjalnym polskim kandydatem na liście.

Pojawia się pytanie, czy w tak ogólnoświatowym konkursie nie można było w imieniu Polski przedstawić jednej kandydatury? Przecież można było przeprowadzić wewnętrzne, krajowe eliminacje. Cieszy fakt, że mamy w Polsce naprawdę atrakcyjne, unikatowe na skalę światową miejsca do zwiedzania i że chcemy je promować. Warto promować te miejsca, ale czy konkurencja między jeziorami a puszczą przyniesie Polsce korzyści?

Częściową listę nowych cudów świata, która powstanie dzięki głosom internautów poznamy 7 lipca. Do tego czasu na stronie internetowej www.new7wonders.com można głosować na 261 miejsc w 222 państwach.

Po zakończeniu etapu głosowania zostanie wyłonionych 77 kandydatów do nowej listy cudów świata. Z tego grona eksperci pod przewodnictwem prof. Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybiorą 21 kandydatów, z których internauci wyłonią finałową siódemkę. Zabawa zakończy się w 2011 roku.


Fot. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Copyright: planetka/sxc.huMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl