Chełmno zaprasza na Obchody Dnia św. Walentego

Chełmno od kilku lat nazywane jest miastem zakochanych za sprawą przechowywanych od stuleci w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP (farnym) relikwii św. Walentego oraz obchodzonego tu bardzo uroczyście Dnia Świętego Walentego. Do tego ważnego dla miasta święta pozostał już tylko miesiąc. Organizatorem wszystkich działań 14 lutego jest Urząd Miasta Chełmna.

Według jednej z legend św. Walenty był biskupem Terni, który w okresie prześladowań cesarza rzymskiego Klaudiusza II Gota uzdrowił ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. To sprowadziło na niego gniew władcy, który kazał go ściąć. Inne przekazy głoszą, że powodem jego stracenia było potajemne udzielanie ślubów wojownikom, którzy z wdzięczności za usankcjonowanie ich miłości zaczęli świętować dzień śmierci męczennika – 14 lutego. Kolejna wersja przedstawia Walentego jako młodego chrześcijanina skazanego za pomoc udzielaną swoim współwyznawcom. Przed śmiercią miał on rzekomo wysłać list do ukochanej podpisany „Twój Walenty”.

Niewiele osób wie, że od paru wieków w chełmińskiej Farze przechowywane są relikwie Świętego Walentego. Relikwia od dawna słynęła z cudów. Około 1630 roku Jadwiga z Czarnków Działyńska wraz z córką z wdzięczności za pomoc w uzdrowieniu za przyczyną św. Walentego kazała wykonać wspomniany relikwiarz. Umieszczono również na nim napis: „ Bogu w Trójcy Św. Jedynemu/ Św. Walentemu/ Męczennikowi/ Jadwiga z Czarnkowa Działyńska/ starościna bratyańska jasieniecka/ Za doznaną pomoc w chorobie/ Córki mojej za przyczyną/ Św. Walentego Męczennika Chrystusowego / Ku czci tego Świętego/ Ten upominek ofiaruję / D. 22 maja roku 1630”. Relikwiarz został wykonany w Toruniu przez Wilhelma de Lassensy.


Relikwie św. Walentego znajdujące się w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. Copyright Ă‚Ĺ  Elżbieta PawelecWspółczesne obchody Dnia św. Walentego

Od kilku lat gdy do Polski dotarła moda obchodzenia w dniu 14 lutego Walentynek, chełmińskie relikwie nabrały nowego znaczenia. Z tej okazji 14 lutego odprawiane są uroczyste msze święte w kościele farnym, podczas których wystawia się relikwie św. Walentego.

W mieście nie brakuje także walentynkowych zabaw, konkursów, wystaw a cały Dzień Świętego Walentego kończy się na rynku koncertem zespołów muzycznych, podczas którego tradycyjnie na płycie rynku układane jest wielkie płonące serce z lampionów.Serce na Chełmińskim Rynku. Copyright Ă‚Ĺ  Elżbieta PawelecHandlowcy upiększają w tym dniu w szczególny “walentynkowy” sposób swoje witryny. Urząd Miasta jako główny organizator imprezy ogłosił również konkurs na najładniejszą witrynę walentynkową, który w celu promocji imprezy i jednocześnie zacieśnienia kontaktów, przeprowadzany jest również w sąsiednim Świeciu. Chełmińscy piekarze i cukiernicy przygotowują na ten dzień szczególnie duże ilości popularnych przez cały rok w Chełmnie, “Bułeczek walentynkowych z lubczykiem” oraz innych wyrobów cukierniczych w kształcie serc.

Zakochani, zmęczeni atrakcjami święta mogą przysiąść na ławeczce dla zakochanych w parku Nowe Planty i mimo zimowej aury poczuć gorącą atmosferę i szczególny urok tego starego średniowiecznego miasta – miasta zakochanych.

Ławeczka zakochanych. Copyright Ă‚Ĺ  Elżbieta PawelecMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl