Kryzys finansowy uderza w turystykę

O światowym kryzysie finansowym czytamy już od miesięcy na pierwszych stronach gazet. Zrozumiałe jest, że przemysł turystyczny nie może uniknąć skutków kryzysu. Jest to zmienna i niezwykle krucha branża, chociaż niektórzy eksperci twierdzą inaczej.

Światowa Organizacja Turystyki (The United Nations World Tourism Organization – UNWTO) przyznała, że sytuacja w sektorze turystycznym pogarsza się. Obserwuje się spadek popytu, zarówno ze strony biznesu, jak i zwykłych turystów.

Spowolnienie dało się zauważyć najpierw w czasie wakacji letnich na półkuli północnej. Eksperci z Barometru Turystyki UNWTO nie są już tak pewni, że nastąpi krótkoterminowy wzrost w sektorze. Pod koniec 2008 roku i w pierwszej połowie 2009 r. może dojść do jeszcze większego spowolnienia w sektorze. Organizacja ta zgodziła się stworzyć Komitet Odporności (Resilience Committee), który ma zapewnić wsparcie dla swoich członków, dostarczając dokładnych analiz ekonomicznych i mechanizmów reakcji. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki, Francesco Frangialli, przyznaje, że kryzys zmniejszy wydatki na podróże i wypoczynek, ale z drugiej strony twierdzi, ze wybuch SARS w 2003 roku spowodował większe szkody dla turystyki, niż obecna sytuacja.

Istnieje także przekonanie, że załamanie na rynku kredytowym nie spowodowało większego zagrożenia dla przemysłu turystycznego. Nawet więcej, sekretarz generalny jest przekonany, że turystyka jest dość odpornym sektorem. Powiedział, że nie ma powodów do paniki, bo potrzeba wycieczek i wakacji jest zbyt silna w naszych postindustrialnych społeczeństwach. Kryzys finansowy ma zasięg światowy więc jego wpływ i związane z nim lęki mają również zasięg światowy.

Według Międzynarodowego Funduszu Monetarnego (International Monetary Fund – IMF), kryzys dotknie Karaibów, gdzie przemysł turystyczny stanowi kluczowy element ekonomii wielu państw. Również kenijski minister turystyki Najib Balala przewiduje problemy, spowodowane wzrostem cen żywności, paliwa i innych towarów. To może spowodować kolejne osłabienie turystyki w Kenii, która już ucierpiała po aktach przemocy, które miały miejsce po wyborach.

Oryginalny tekst artykułu można znaleźć na stronie serwisu Tourism-review.comMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl