Chełmno – miasto zakochanych

Inicjatywa na opatentowanie nazwy „Chełmno- miasto zakochanych” pojawiła się w roku 2006, kiedy w Urzędzie Miasta w Referacie Oświaty, Kultury i Promocji postanowiono wykorzystać to, że w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP (farze) znajdują się relikwie św. Walentego.

Chełmno otrzymało 3 listopada 2008 oficjalne Świadectwo Ochronne Urzędu Patentowego do używania jako znaku towarowego nazwy „CHEŁMNO – MIASTO ZAKOCHANYCH” oraz „MIASTO ZAKOCHANYCH” . Od teraz tylko Chełmno ma prawo do używania tych dwóch nazw jako znaków towarowych. Urząd Patentowy przekazał tę informację do Kancelarii Patentowej, z której Urząd Miasta otrzymał świadectwo. Ta Kancelaria ma za zadanie pilnować i wyłapywać tych, którzy posłużą się bezprawnie tą nazwą.

Jednak sama idea chełmińskich walentynek sięga już 2002 roku, kiedy po raz pierwszy 14 lutego zorganizowano plenerową imprezę na rynku. Właśnie w tym dniu, po prawie 200 latach, wystawione zostały w chełmińskiej farze relikwie Świętego Walentego. Był to pierwszy krok do uczynienia z Chełmna „miasta zakochanych”.

W dawnych czasach św. Walenty był patronem epileptyków i ludzi chorych na cholerę. Natomiast w Anglii był uznawany jako patron ludzi zakochanych. To stąd święto dostało się na kontynent amerykański, a następnie wszędzie tam gdzie dociera anglo-amerykańska kultura. Chełmiński relikwiarz został wykonany w Toruniu przez Wilhelma de Lassensy i już od dawna słynął z cudów. Jak podaje ks. Jakub Fankidejski w pracy pt. „Obrazy cudowne i miejsca dzisiejszej diecezji chełmińskiej”, Pelplin 1880 – „jest to głowa świętego – właściwie nieznaczna cząstka. Relikwie są umieszczone w puszce w kształcie regularnego ośmioboku. Puszka jest cała ze srebra, wysoka jedną stopę, waży około trzy funty. U góry ma okrągłą pokrywę w kształcie kopuły, w której spoczywa relikwia i może być przez szkło widziana i całowana. Objętość ma ta relikwia około dwa palce”. Około 1630 roku Jadwiga z Czarnków Działyńska wraz z córką z wdzięczności za pomoc w uzdrowieniu za przyczyną św. Walentego kazała wykonać wspomniany relikwiarz. Umieszczono również na nim napis : „Bogu w Trójcy Św. Jedynemu/ Św. Walentemu/ Męczennikowi/ Jadwiga z Czarnków Działyńska/ starościna bratyańska jasieniecka/ Za doznaną pomoc w chorobie/ Córki i swojej za przyczyną/ Św. Walentego Męczennika Chrystusowego / Ku czci tego Świętego/ Ten upominek ofiarują / D. 22 maja roku 1630”.


Relikwie św. Walentego znajdujące się w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. Copyright Ă‚Ĺ  Elżbieta Pawelec

W roku 1715 w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP (farnym) Księża misjonarze przeznaczyli Św. Walentemu nowy osobny ołtarz. Istnieje on do dziś i jest jedną z atrakcji turystycznych Chełmna. Mieści się on przy ołtarzu głównym, rozdzielając nawę główną od południowej. Obraz na nim przedstawia ścięcie tego męczennika. Według tradycji miał on być namalowany w Rzymie, lecz brak jest na to dowodów. Na ołtarzu tym w przeszłości wierni składali liczne srebrne wota za uzyskane łaski.

W XVIII i XIX wieku relikwie św. Walentego były związane z kościołem p.w. Ducha Świętego. Czczono je podczas dwóch odpustów. Pierwszy przypadał właśnie na dzień 14 lutego. W wigilię tego odpustu przenoszono relikwiarz głowy św. Walentego z kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP (farnego) do kościoła p.w. Ducha Świętego, gdzie był wystawiany u wielkiego ołtarza. Wierni śpiewali pieśni i odmawiali litanie do św. Walentego. Wiele osób przynosiło również dary. Jeden z księży podawał relikwiarz do ucałowania. Natomiast od samego rana 14 lutego w kościele św. Ducha odbywało się kilka Mszy św., między innymi wotywa z wystawieniem oraz nieszpory, podczas których również można było ucałować szczątki męczennika. Całość uroczystości kończyła procesja z kościoła p.w. Ducha Św. do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP (farnego). Drugi odpust przypadał na drugi dzień Zielonych Świątek. Wierni uczestniczący w tych uroczystościach dostępowali odpustu zupełnego. Kiedy z początkiem XIX wieku kościół św. Ducha zaczął podupadać również cześć oddawana męczennikowi znacznie utraciła na swym znaczeniu i na zewnętrznej wystawności. Z czasem odeszła nawet w zapomnienie…

Dziś, mając tak niezwykłe pamiątki po Św. Walentym miasto pragnie ożywić pamięć o nim i uczcić jego szlachetne idee zapraszając na cyklicznie już organizowaną imprezę w dniu 14 lutego na chełmiński rynek. Jest to doskonała inicjatywa pokazująca, że nawet przy małych funduszach pieniężnych, lecz z wykorzystaniem potencjału miasta możliwa jest jego ogólnopolska . Ponadto 14 lutego organizowane będą tradycyjnie liczne konkursy, występy, koncerty z udziałem znanych gwiazd polskiego rynku. Układane jest także ogromne serce z lampionów, które w 2003 roku na płycie rynku ułożone zostało z 5746 świec i wpisane zostało do Polskich Rekordów i Osobliwości.

Chełmno – miasto zakochanych zaprasza!!!

Dziękujemy Pani Katarzynie Kotlewskiej z Urzędu Miasta Chełmna za pomoc w przygotowaniu artykułu.Serce na Chełmińskim Rynku. Copyright Ă‚Ĺ  Elżbieta PawelecŁaweczka zakochanych. Copyright Ă‚Ĺ  Elżbieta PawelecMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl