Lodowy Hotel przyciąga gości na Krąg Polarny

Zdawałoby się, że nie ma mniej przyjaznego dla biznesu miejsca, niż Krąg Polarny. Zwłaszcza zimą. Temperatura spada do -30 stopni Celsjusza, noc trwa niemal całą dobę. Wokół tylko lód i śnieg. Okazuje się jednak, że ludzka pomysłowość nie zna granic, a każdy pozorny problem w rzeczywistości skrywa niespodziewane możliwości.

Od dawna istniał w północnej Szwecji przemysł turystyczny – ludzie chcieli zwiedzać Krąg Polarny, poznać zapierającą dech w piersiach, dziką przyrodę Arktyki. Turystyka koncentrowała się jednak wokół krótkiego sezonu letniego, kiedy panuje wieczny dzień, a temperatury są nieco bardziej znośne.

W 1990 roku firma Jukkas (obecnie ICEHOTEL) postanowiła zmienić ten stan rzeczy. Przygotowała wystawę francuskiego artysty Jannota Derita w miejscowości Jukkasjärvi, położonej w Laponii, 200 km w głąb Kręgu Polarnego. Za salę wystawową posłużyło specjalne igloo, wybudowane na, zamarzniętej zimą, tafli rzeki Torne. Pewnego dnia grupa turystów, wyposażonych w śpiwory, postanowiła wykorzystać igloo jako miejsce noclegowe – w ten sposób narodził się pomysł ICEHOTEL – Lodowego Hotelu.

Obecnie Lodowy Hotel cieszy się już zasłużoną sławą. Każdej zimy, gdy rzeka Torne zamarznie, firma ICEHOTEL gromadzi artystów, którzy tworzą na niej nowy Hotel, wykuty w bryłach lodu wydobytych z tejże rzeki. Gdy wiosną temperatura podnosi się powyżej zera, hotel wraz z rzeką topnieje, i trzeba czekać kolejnych kilka miesięcy, by powstał znowu. Wszystko w hotelu wykonane jest z lodu: ściany, meble, dekoracje. Temperatura nigdy nie spada poniżej -8 stopni. Nocuje się na skórach reniferów w specjalnych termicznych śpiworach.

Wokół unikalnego pomysłu, jakim jest wykucie hotelu w lodzie, rozkręcono całą machinę usług turystycznych. Oprócz możliwości noclegu pod lodową „strzechą”, w pobliżu powstał cały kompleks hotelowy, wybudowany już z klasycznych materiałów (i znacznie cieplejszy niż ICEHOTEL), z salami konferencyjnymi i wspaniale wyposażonymi pokojami gościnnymi. W końcu rzadko kto wytrzymałby więcej niż jedną noc w swego rodzaju zamrażarce, jaką jest Lodowy Hotel.

Gościom oferuje się też całą gamę rozrywek: saunę, wystawy lodowych rzeźb, polarne safari w zaprzęgach psów lub łosi, a także na skuterach śnieżnych. Organizowane są też obozy w dzikim, arktycznym terenie. W lecie organizowane są też spływy po, rwącej wtedy, rzece Torne. Co roku obok hotelu powstaje też lodowy kościół, gdzie pary z całego świata przyjeżdżają, by w tym eterycznym miejscu związać się węzłem małżeńskim, lub ochrzcić swoje dzieci.

Jak daleko można wykorzystać oryginalny pomysł, pokazuje współpraca ICEHOTEL z firmą Absolut Vodka. W Lodowym Hotelu powstał ABSOLUT ICEBAR – wykuty w lodzie bar, gdzie klienci mogą napić się drinków z wyrzeźbionych z lodu kieliszków. Miejsce to okazało się mieć tak magnetyczną siłę przyciągania, że ICEHOTEL i Absolut postanowiły rozszerzyć współpracę: w Sztokholmie powstał pierwszy na świecie bar, w całości zbudowany z lodu – w pomieszczeniu przez cały rok utrzymywana jest temperatura -5 stopni Celsjusza. Całe wnętrze, włączając w to szklanki i kieliszki, wykonane jest z krystalicznie czystego lodu, sprowadzanego z rzeki Torne.

Lodowy bar w Sztokholmie okazał się wielkim hitem. Na fali jego popularności firma ICEHOTEL stworzyła podobne bary w Londynie, Tokio i Kopenhadze. Trzeba przyznać, że pobyt w nich jest niezapomnianym przeżyciem.

Jak widać, czasem wystarczy trochę inspiracji i wytrwałości, żeby stworzyć coś unikatowego, a przede wszystkim dochodowego, tam, gdzie nikt wcześniej nie próbował. Być może szansa na nowy biznes leży właśnie tam, gdzie widzimy największe trudności.


MENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl