Rynek apartamentów wakacyjnych w Polsce

Apartamenty wakacyjne, pełniące funkcję drugich domów z przeznaczeniem na wypoczynek oraz wynajem, to inwestycje, które na polskim rynku nieruchomości pojawiły się już kilka lat temu. Przez cały ten czas cieszą się one dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych kupujących. Każdego roku zwiększa się bowiem w Polsce grupa osób, która może pozwolić sobie na zakup drugiego, dodatkowego mieszkania, z którego korzysta wyłącznie w okresie wakacyjnym.

Na atrakcyjność nieruchomości wakacyjnych w dużej mierze wpływa wysoki standard wykończenia obiektu, a także luksusowe udogodnienia takie, jak basen, spa czy wellness. Nie ulega wątpliwości, że im bardziej ekskluzywne wyposażenie apartamentu, tym większym obłożeniem oraz zainteresowaniem cieszy się dany obiekt. Drugi dom w kurorcie wypoczynkowym jest nie tylko sposobem na spędzenie urlopu i wolnego czasu, ale także dobrą i opłacalną inwestycją finansową.

W związku z zakończeniem boomu mieszkaniowego oraz po dynamicznym wzroście cen nieruchomości w głównych aglomeracjach Polski nadszedł czas na zwiększone zainteresowanie apartamentami w mniejszych miastach zlokalizowanych na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim oraz w górach. Potwierdza to aktywna działalność inwestorów, szczególnie widoczna na terenach koncentracji największego ruchu turystycznego.

Przyczyny dynamicznego rozwoju rynku apartamentów wakacyjnych w Polsce

Jednym z głównych czynników dynamicznego rozwoju rynku apartamentów wakacyjnych w Polsce jest wzrost zamożności społeczeństwa. Wedle ostatnich informacji, stałemu powiększeniu ulega grupa osób zamożnych. Analizując dane zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny można oszacować, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat przeciętne miesięczne wynagrodzenie przypadające na jednego mieszkańca wzrosło ponad dwukrotnie.

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że w 1997 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło niewiele ponad 1 tys. zł, podczas gdy w roku 2007 plasowało się na poziomie około 2,6 tys. zł. Szacunkowe dane banków mówią natomiast już o ponad stu tysiącach osób zarabiających powyżej 8 tys. zł netto miesięcznie. Rosnąca zamożność polskiego społeczeństwa z pewnością będzie miała bezpośrednie przełożenie na wzrost popytu na apartamenty i mieszkania w miejscowościach turystycznych.

Wzrost zainteresowania nieruchomościami w regionach turystycznych jest także efektem planowanego rozwoju w dziedzinie infrastruktury. Istotnym czynnikiem z całą pewnością jest również rozpowszechnianie oraz udoskonalanie środków transportu.

Marcin Podobas – Kluczowym zagadnieniem do zrealizowania jest rozbudowa dróg i autostrad, przebudowa dworców kolejowych i autobusowych oraz modernizacja linii kolejowych – twierdzi Marcin Podobas, Wiceprezes Zarządu Europejskiego Funduszu Hipotecznego SA. – Wszystkie te działania mają na celu zminimalizowanie zatłoczenia oraz zapewnienie szybkiego i komfortowego dojazdu z miejsca stałego zamieszkania do apartamentu czy mieszkania w regionie turystycznym. Należy pamiętać, że drugie domy są wykorzystywane przez ich właścicieli nie tylko w okresie wakacyjnym, ale również w ramach tzw. turystyki weekendowej. Konieczne są więc inwestycje w poprawę infrastruktury oraz zaplecza usług turystycznych. Planowany rozwój z całą pewnością ma bardzo pozytywny wpływ na zainteresowanie nieruchomościami wakacyjnymi.

Najbardziej popularne lokalizacje apartamentów wakacyjnych w Polsce

Popularność lokalizacji apartamentów wakacyjnych w dużej mierze związana jest z atrakcyjnością regionu turystycznego. Im większe piękno krajobrazu oraz im bardziej rozbudowana infrastruktura rekreacyjno – usługowa w danym regionie, tym większe jest wówczas zainteresowanie tego typu obiektami. Wybór lokalizacji na „drugi dom” zależy także od miejsca stałego zamieszkania. Atrakcyjne położenie domu wakacyjnego nie powinno przekraczać odległości 200-300 km od miejsca stałego zamieszkania. Dlatego też nieruchomości rekreacyjne w górach najczęściej posiadają mieszkańcy województwa dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Nad morzem zaś osoby z województwa mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Dla Warszawiaków natomiast najbardziej interesujące wydają się być nieruchomości zlokalizowane na Mazurach. Zgodnie z założeniem, iż apartamenty wakacyjne spełniają funkcję drugich domów przeznaczonych na wypoczynek, większość z nich usytuowanych jest w prestiżowych miejscowościach wypoczynkowych.

Coraz większą popularnością wśród turystów poszukujących lokalizacji na drugie mieszkanie cieszą się tereny nadmorskie. Niepowtarzalną wizytówką tego regionu jest Trójmiasto, gdzie zarówno Gdańsk, Gdynia jak i Sopot tworzą niezwykłe połączenie aglomeracji miejskiej z kurortem wypoczynkowym. Na rynku nieruchomości apartamentowych i mieszkaniowych najbardziej widoczna jest działalność turystów zainteresowanych kupnem bądź wynajmem domu czy mieszkania. W całym regionie nadmorskim zauważyć można także aktywną i dynamiczną działalność deweloperów, których do inwestowania na tym obszarze z całą pewnością zachęca potencjał gospodarczy regionu.

Pojezierze Mazurskie oferuje znacznie skromniejszą bazę turystyczną. Wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego w całym województwie warmińsko – mazurskim nie ma do tej pory ani jednego hotelu świadczącego pięciogwiazdkowy standard. Jak wynika jednak z zapowiedzi Departamentu Turystyki Ministerstwa Gospodarki w bliskim czasie sytuacja ta ma ulec znacznej zmianie. Dlatego też na całym obszarze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich odnaleźć można nowe inwestycje o charakterze mieszkaniowym oraz mieszkaniowo – wypoczynkowym.

Ze względu na specyfikę regionu mazurskiego oraz ze względu na strukturę odwiedzających go turystów, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się inwestycje położone nad brzegami zbiorników wodnych oraz segmenty apartamentów przystosowane pod wynajem i równocześnie umożliwiające korzystanie z portów. Do najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych na Pojezierzu Mazurskim z całą pewnością należą Mikołajki, położone w samym centrum Krainy Wielkich Jezior. Z uwagi na fakt, iż uchodzą one za jedną z najbardziej ekskluzywnych mazurskich miejscowości, cieszą się ogromną popularnością wśród biznesmenów oraz wśród dobrze sytuowanych osób. Przede wszystkim z myślą o nich, przez cały czas powstaje w Mikołajkach bogata infrastruktura, zarówno hotelowa, jak i rekreacyjna. Mikołajki to pierwsza mazurska miejscowość, w której powstały apartamenty o wysokim standardzie oferowanych usług, a co więcej, z roku na rok ich ilość dynamicznie się powiększa.

Inwestycję w apartamenty wakacyjne w Tałtach k. Mikołajek realizuje obecnie Europejski Fundusz Hipoteczny SA. Będzie ona zlokalizowana w sąsiedztwie budowanego przez spółkę, luksusowego hotelu.

– Apartamenty w Tałtach będą usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie naszego pięciogwiazdkowego hotelu, a więc bezpośrednio przy jeziorze, w malowniczej okolicy – wyjaśnia Marcin Podobas, Wiceprezes Zarządu EFH SA. – Mają one stanowić uzupełnienie oferty hotelowej spółki. Właściciele apartamentów będą mogli korzystać ze wszystkich udogodnień jakie będzie oferował swoim gościom , czyli np. centrum spa, basenu, restauracji, czy kręgielni. Apartamenty będą architektonicznie dopasowane do hotelu, łącząc w sobie elementy zabudowy mazurskiej z nowoczesnymi obiektami. Łączna powierzchnia mieszkalna apartamentów wyniesie ok. 45-55 tys. mkw. Do użytku oddanych zostanie ok. 500-600 jednostek mieszkalnych. Minimalna powierzchnia jednego apartamentu będzie wynosiła ok. 54-55 mkw., natomiast nie ograniczamy górnej granicy wielkości mieszkania. W ten sposób przyszły użytkownik będzie miał możliwość nie tylko dopasowania powierzchni apartamentu do swoich potrzeb, ale również dużą swobodę w projektowaniu rozkładu wnętrza, już na etapie budowy. Mieszkania nie będą oddawane w tzw. stanie deweloperskim ale w standardzie „pod klucz”. Inwestycja będzie realizowana w kilku etapach. Pierwsza faza projektu powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2009 roku. W każdym etapie oddawanych będzie do użytku około 12 tys. mkw. Pierwsi właściciele powinni otrzymać klucze od swoich apartamentów do końca 2010 roku. Kolejne etapy inwestycji będą zamykane co ok. półtora roku, a więc cały projekt zostanie zakończony na przełomie 2014 i 2015 roku.

Coraz większą popularność zyskują także kurorty górskie. Powstaje tam coraz więcej apartamentów łączących nowoczesność z góralskim stylem. Do najbardziej atrakcyjnych należą luksusowe nieruchomości, z widokiem na malowniczą panoramę gór oraz te, których położenie umożliwia bezproblemowy dojazd zarówno do centrum miasta, jak i do wyciągów narciarskich oraz do tras turystycznych. Większość apartamentów powstaje w Zakopanym oraz w Wiśle. W porównaniu z innymi regionami Polski jest to wciąż bardzo niewiele, w związku z czym obszar górski w najbliższej przyszłości ma przed sobą bardzo duży potencjał rozwojowy.

Struktura klientów apartamentów wakacyjnych w Polsce

Apartamenty wakacyjne z definicji przeznaczone są dla osób zamożnych oraz dobrze sytuowanych. Wśród klientów znajdują się zazwyczaj menedżerowie wyższego szczebla, przedsiębiorcy, biznesmeni oraz przedstawiciele wolnych zawodów, których oczekiwania co do miejsca i warunków wypoczynku są dość wysokie. Coraz więcej osób po wielokrotnym wynajmie małych pokoi o niskim standardzie, poszukuje większego komfortu pobytu, zapewniającego możliwość skorzystania z restauracji, kawiarni, jacuzzi czy sauny w jednym budynku. Apartamenty wakacyjne z całą pewnością są w stanie zaspokoić takie oczekiwania klientów.

– Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w turystycznie atrakcyjnych miejscowościach myślą przeważnie nie tylko o własnym wypoczynku, ale też o ewentualnych dochodach z tytułu najmu – uważa Marcin Podobas, Wiceprezes EFH SA. – Nabycie apartamentu lub mieszkania letniskowego w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych pozwala czerpać korzyści z wynajmu w sezonie turystycznym. Sprzedaż takiej nieruchomości po kilku latach może wiązać się z wysoką stopą zwrotu, wynikającą ze stałego wzrostu cen.

Apartament wakacyjny to, zwłaszcza w naszym kraju, wciąż dobro luksusowe. Osób mogących sobie pozwolić na wydatek kwoty od pół do półtora miliona złotych na zakup „drugiego domu” jest jednak w Polsce coraz więcej, jednak w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, grupa ta jest ciągle dość wąska.

Deweloperzy mogą coraz częściej liczyć także na klientów zagranicznych z Niemiec, Rosji czy Anglii, którzy zauroczeni pięknem polskiego krajobrazu decydują się na zakup apartamentów w wakacyjnych miejscowościach.

Prognoza rynku apartamentów wakacyjnych

Polski rynek apartamentów wakacyjnych jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Wedle szacunkowych prognoz, w najbliższym czasie na wysokim poziomie będzie utrzymywało się zainteresowanie zakupem nieruchomości w najbardziej popularnych regionach turystycznych Polski. – Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w kurortach wakacyjnych cieszących się największą popularnością takich, jak np. Sopot, Jurata czy Zakopane, już dziś brakuje gruntów pod nowe inwestycje – zauważa Marcin Podobas, EFH SA. – W związku z tym należy się spodziewać znacznego wzrostu zainteresowania rynkiem nieruchomości wakacyjnych w mniej popularnych i znanych miejscowościach turystycznych. Ich głównymi atutami są niewątpliwie niższe, niż w przypadku popularnych kurortów, ceny oraz znacznie mniejszy zgiełk turystyczny.

Podsumowując, z uwagi na fakt, iż w ostatnich latach sytuacja materialna Polaków stale się poprawia, a grupa osób zamożnych stale powiększa swe kręgi, zainteresowanie mieszkaniami wakacyjnymi utrzymuje się na wysokim poziomie i będzie w przyszłości wzrastało. Apartamenty i mieszkania w miejscowościach turystycznych coraz częściej wypierają tradycyjne domki letniskowe. Jednakże, mimo ciągłego rozwoju, rynek apartamentów wakacyjnych w Polsce wciąż wymaga znacznego doinwestowania. Najważniejszą cechą, która czyni go bardzo atrakcyjnym dla inwestorów, jest jego olbrzymi potencjał rozwoju.


MENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl