Piwo – doskonały produkt promujący regiony

Od kilku dni niemieckie miasto Monachium jest zalane przez turystów – miłośników piwa. Jak co roku od 1810, miliony turystów przyjeżdżają na znany na całym świecie festiwal piwa. Tegoroczny Oktoberfest rozpoczął się 20 września i potrwa do 5 października.

Nazwa Oktoberfest jest myląca, festiwal bowiem nie odbywa się w całości w październiku. Pierwszy festiwal piwa miał miejsce w październiku 1810 roku (rozpoczął się 1 X, a zakończył 17 X wyścigiem koni). Zorganizowany został z okazji zaślubin koronowanego księcia Bawarii – Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Od tego czasu festiwal stał się coraz bardziej popularny. Niemniej jednak Niemcy przenieśli święto na wrzesień z powodu lepszej pogody. Podczas swojej długiej historii Oktoberfest nie odbył się tylko 24 razy. W tym roku obchodzony jest po raz 175. Ludzie z całego świata przybywają w te dni do stolicy Bawarii, by być częścią tego wyjątkowego wydarzenia. W 2007 roku, Oktoberfest świętowało około 6 milionów ludzi, a wypili oni 6,7 milionów litrów piwa.

Święto piwa jest niewątpliwie wyjątkowym i wesołym wydarzeniem. Jednak, tak duża impreza promująca region Bawarii to również problemy, z których odpowiedzialny turysta powinien sobie zdawać sprawę. Największym z nich to zakorkowane ulice, trudności w transporcie i brak miejsc parkingowych. Organizatorzy zalecają aby turyści nie przyjeżdżali prywatnymi samochodami do Monachium, a wybierali transport publiczny. Turyści powinni również pamiętać, że jeżeli planują napić się złotego napoju w specjalnym namiocie, muszą wcześniej zarezerwować sobie stolik.

Wszystko się zmienia, a Oktoberfest nie jest wyjątkiem. Organizatorzy festiwalu mają obecnie bardziej ekologiczne podejście niż kilka lat temu. Instalowane są bowiem kolektory słoneczne, energooszczędne żarówki, które zmniejszają zużycie energii, a zakaz używania jednorazowych talerzyków i kubeczków ma zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Niewykluczone, iż w przyszłości picie piwa na Oktoberfest będzie przykładem najlepszego działania turystyki ekologicznej!

Monachijski Festiwal Piwa jest bardzo popularny. Świadczy o tym ponad 3000 bliźniaczych imprez na całym świecie. Polskim odpowiednikiem Oktoberfest są Krasnostawskie Chmielaki – Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów. Tegoroczny festiwal, w dniach 12-14.09 zgromadził tysiące turystów. Organizatorzy przygotowali specjalne konkursy, występy zespołów, kolorowy pochód ulicami miasta oraz kilkadziesiąt ogródków piwnych, gdzie wypitych zostało kilkanaście hektolitrów piwa.

Nie zapominamy również, iż Zielona Góra słynie z innego napoju. „Winobranie” to coraz bardziej popularna impreza kreująca wizerunek miasta mającego liczne tradycje winiarskie.

Fot. Chmielaki 2008 – ogródek piwny „Jaskinia Perły” Copyright Ă‚Ĺ  Portal MMLublinMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl