Lublin laureatem Eurocities Awards

Nagrodę przyznaje corocznie Eurocities – europejska sieć miast z siedzibą w Brukseli. Przewodniczący komisji konkursowej, wiceprezydent Miasta Haga, poinformował 22 sierpnia, że lubelski projekt uzyskał bardzo wysoką ocenę. Sukces cieszy tym bardziej, że miasto po raz pierwszy wzięło udział w konkursie.
W tym roku we wszystkich kategoriach uczestniczyły 32 miasta. Nominowano łącznie dziewięć – po trzy w każdej kategorii. W swojej grupie Lublin pokonał m. in. Antwerpię i Katowice. W kategorii „uczestnictwo” znalazły się Madryt (Hiszpania), Newcastle (Wielka Brytania) i Reykjavik (Islandia), a w kategorii „innowacja” – Belfast (Wielka Brytania), Espoo (Finlandia) i Utrecht (Holandia). Wszystkie nominowane miasta będą prezentować projekty podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Eurocities w Hadze, 26 listopada, w którym weźmie udział ok. 500 przedstawicieli miast europejskich. Laureaci zaprezentują na nim krótkie, 1,5-minutowe filmy poświęcone swoim projektom.
Projekt „Lublin, Lwów – miasta filmowe” realizuje Kancelaria Prezydenta Miasta; dokumentację konkursową przygotował Wydział Rozwoju i Funduszy Europejskich.
Celem projektu była promocja miast Lublina i Lwowa oraz obszaru przygranicznego skierowana do przedstawicieli branży filmowej. Przyczynia się to do wykreowania wizerunku obu miast jako miejsc atrakcyjnych do lokalizowania produkcji filmowych.
Projekt „Lublin, Lwów – miasta filmowe” realizowany był m.in. poprzez utworzenie trójjęzycznej strony internetowej: film.lublin.eu oraz nakręcenie trailera promocyjnego o obu miastach, który prezentowany był m.in. na festiwalu filmowym w Cannes. W ramach projektu zorganizowano wizyty studyjne Lublinie i Lwowie, w których udział wzięli przedstawiciele branży filmowej z Polski i zagranicy, w tym takie sławy polskiego kina, jak Janusz Zaorski i Radosław Piwowarski.
Idea konkursu, które Eurocities zainicjowało w 2006 roku, to wyróżnianie niezwykłych dokonań miast w działaniach na szczeblu lokalnym, które poprawiają poziom życia mieszkańców i są związane z linią tematyczną na dany rok. W tym roku jest to : Budowanie aktywności miast – nowoczesne pojęcie obywatelstwa lokalnego i zintegrowane zarządzanie.
Kategorie konkursu:
współpraca – wyjątkowe dokonania w dziedzinie współpracy z organizacjami lub miastami partnerskimi – partycypacja – realizacja projektów zakładających szeroki, dobrowolny udział obywateli miasta (nie jest brany pod uwagę udział młodzieży szkolnej, dla której może to być wymóg szkolny) innowacja – wprowadzenie unikatowego, oryginalnego pomysłu związanego z życiem społeczności lokalnej.
Zdjęcia z planu filmowego „Wiosna 1941” – reżyseria Uri Barbash Copyright ŠUM Lublin