Najbardziej atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce

Polska ma szansę stać się konkurencyjnym na tle europejskim turystycznym ośrodkiem wypoczynkowo – biznesowym. W naszym kraju obserwuje się stały wzrost zapotrzebowania na hotele najwyższej klasy. Na rynku hotelarskim brakuje również luksusowych obiektów szkoleniowo – konferencyjnych. Zdaniem ekspertów EFH SA w najpopularniejszych turystycznie regionach następuje przełom na rynku usług hotelarskich.

Województwo mazowieckie

Na Mazowszu obserwuje się stały rozwój oferty turystycznej zarówno biznesowej, jak i wypoczynkowej. Województwo posiada duży potencjał związany z kulturą i sztuką. Statystyki zgodnie potwierdzają, że region Mazowsza odnotowuje bardzo dobre wyniki, jeżeli chodzi zarówno o liczbę odwiedzających region, jak i pieniądze, które turyści zostawiają w województwie.

Na podstawie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 można stwierdzić, iż województwo mazowieckie jest głównym miejscem docelowym oraz głównym ośrodkiem krajowym turystyki zagranicznej w Polsce, a obcokrajowców przyciąga głównie Warszawa. Analizując dokument można zauważyć, że udział przyjazdów turystów zagranicznych do stolicy stanowi blisko 30% wielkości krajowej. Ponadto, Warszawa obsługuje ponad 70% turystów zagranicznych przyjeżdżających do województwa mazowieckiego.

Marcin PodobasWarszawa jest miastem o znaczącym potencjale rozwojowym rynku hotelarskiego – mówi Marcin Podobas, Wiceprezes Zarządu Europejskiego Funduszu Hipotecznego SA – W stolicy wciąż rośnie zapotrzebowanie na hotele najwyższej klasy, czyli obiekty cztero- i pięciogwiazdkowe. Mimo znacznego wzrostu liczby obiektów tego typu w ostatnich latach, popyt wciąż nie został zaspokojony. Istotny jest także rozwój infrastruktury transportowej, która przyczyni się do polepszenia warunków turystycznych. EFH SA jest w trakcie realizacji inwestycji na warszawskim Ursynowie. Przy ulicy Łączyny powstanie czterogwiazdkowy obiekt hotelowy. Inwestycja zyskuje na atrakcyjności dzięki nowemu dojazdowi do lotniska. W swoim portfelu posiadamy także Centrum Szkoleniowe Falenty, które odpowiada oczekiwaniom klientów biznesowych dotyczących wysokiej klasy obiektów szkoleniowo-konferencyjnych.

Województwo pomorskie

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 stwierdza, że Pomorze posiada jedną z największych baz zbiorowego zakwaterowania w kraju. Branża hotelarska stanowi ważny sektor gospodarki regionalnej i jest jednym z czynników kreowania miejsc pracy dla mieszkańców. Województwo posiada odpowiednie warunki dla rozwoju niemal wszystkich form turystyki, m.in. turystyki aktywnej, agroturystyki, turystyki morskiej i turystyki uzdrowiskowej. Region jest też wiodący pod względem przyjmowania turystów zagranicznych.

Atrakcyjność turystyczna regionu przejawia się również poprzez dziedzictwo kulturowe, którego wyrazem są zabytki i obiekty związane z kulturą. Zróżnicowanie i bogactwo środowiska przyrodniczego oraz kulturowego świadczy o konkurencyjności województwa pomorskiego względem pozostałych regionów.

EFH SA jest w trakcie realizowania inwestycji w okolicy krzyżackiego Zamku w Malborku – mówi Marcin Podobas, EFH SA – W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstanie czterogwiazdkowy , wpasowujący się koncepcję architektoniczno-urbanistyczną historycznego miasta. Istniejące w tym regionie miejsca hotelowe nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania rynkowego. Budowa wysokiej klasy hotelu w Malborku, będzie trafną odpowiedzią na hotelarski popyt związany z rozwojem turystyki w tym regionie.

Kolejnym obiektem EFH SA w województwie pomorskim jest luksusowy Hotel Łeba w nadmorskiej miejscowości Łeba, gdzie do dyspozycji gości oddane jest m.in. centrum SPA, basen, restauracje oraz sala konferencyjna. Wartość rynkowa tej inwestycji wynosi ponad 35 mln zł.

Rozwój turystyki w regionie pomorskim powinien opierać się na stworzeniu zintegrowanej oferty turystycznej, atrakcyjnej w skali krajowej i międzynarodowej – kontynuuje Marcin Podobas EFH SA – Stworzenie atrakcyjnych produktów turystycznych i ich skuteczna promocja na rynku krajowym i międzynarodowym to szansa aktywizacji wielu obszarów województwa.

Województwo warmińsko-mazurskie

Warmia i Mazury według Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 dla tego województwa są jednym z głównych celów ruchu turystycznego w Polsce. Mimo dobrze rozwiniętej turystyki wypoczynkowej, nadal zbyt słabo rozwinięta jest . Brakuje nowoczesnych miejsc konferencyjno-szkoleniowych, gotowych przyjąć turystów krajowych i zagranicznych. Wciąż niedostateczna jest liczba luksusowych obiektów, spełniających najbardziej wygórowane oczekiwania klientów. W perspektywie czasu region Warmii i Mazur ma szansę zyskać na znaczeniu m.in. ze względu na możliwość szybkiego dojazdu do metropolii Warszawy i Gdańska (z międzynarodowymi lotniskami) oraz Kaliningradu i państw nadbałtyckich. Do rozwoju tej części gospodarki regionalnej niezbędna jest specjalistyczna i dobrze wyposażona baza, którą będzie można wykorzystywać przez cały rok.

Z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania firm wyjazdami integracyjnymi i szkoleniowymi – mówi Marcin Podobas, EFH SA – Mazury potrzebują nowoczesnej i dobrze zagospodarowanej bazy turystycznej dla klientów biznesowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. EFH SA obecnie jest zaangażowane w rozbudowę hotelu Masuria. W jej wyniku zostanie zwiększona powierzchnia użytkowa hotelu o 1383 m2, czyli o ponad jedną trzecią w stosunku do obecnej powierzchni. Liczba miejsc noclegowych wzrośnie o 28, powstanie 16 nowych pokoi. Dzięki rozbudowie hotel zyska nową, nowoczesną salę konferencyjną. Dodatkowa, 4 już sala konferencyjna o powierzchni 338 m2, będzie przystosowana do organizacji imprez szkoleniowo-konferencyjnych na ponad 100 osób. Po rozbudowie wartość rynkowa Hotelu Masuria wzrośnie do ok. 30 mln zł. Prace zostaną zakończone we wrześniu 2008 roku.

Europejski Fundusz Hipoteczny SA jest obecnie również w trakcie realizowania swojej największej inwestycji. W Tałtach koło Mikołajek powstanie hotel oraz kompleks apartamentów wakacyjnych. W hotelu o standardzie 4-5 gwiazdek znajdzie się 257 pokoi, 17 apartamentów, dwie restauracje, centrum konferencyjne, fitness oraz SPA.

Rozwój rynku hotelarskiego

Potencjał turystyczny Polski jest sumą potencjałów znajdujących się w poszczególnych regionach. Każde bowiem województwo posiada takie walory przyrodnicze czy też kulturowe, które wyróżniają je na mapie turystycznej Polski i Europy. Według „Strategii rozwoju turystyki na lata 2008-2015” opracowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ważne jest, aby polskie regiony turystyczne dążyły do tworzenia nowych niszowych produktów oraz koncentrowały się na wiodących jej typach.

W Polsce nadal brakuje obiektów hotelowych o najwyższym standardzie. Sytuacja ta w ciągu najbliższych kilku lat będzie się poprawiać m.in. ze względu na finał Euro 2012, która znacznie zdynamizuje rozwój infrastruktury, także hotelarskiej. W Polsce występuje również duże zapotrzebowanie na tworzenie obiektów hotelowych przystosowanych do organizacji szkoleń i konferencji. EFH, świadomy rozwoju branży hotelarskiej oraz panujących na rynku trendów, przeznaczyło na inwestycje w hotele cztero- i pięciogwiazdkowe oraz apartamenty wakacyjne w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach w Polsce ponad 600 mln zł.


MENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl