Wieże widokowe w Gdyni dzięki PTK Centertel

Urząd Miasta Gdyni zapewnił turystom oraz mieszkańcom dwie wieże widokowe. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że powstały one bez użycia pieniędzy publicznych – sfinansowane zostały bowiem ze środków prywatnego inwestora – PTK Centertel. Po raz kolejny Gdynia jest dobrym przykładem dla innych samorządów – jak bez nakładu środków zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu i pogodzić sprzeczne interesy inwestora i mieszkańców. „Otóż nie wchodząc w szczegóły porozumienia, których także nie znam, mogę przekazać, że w obu przypadkach naszych wież widokowych było podobnie. Centertel szukając odpowiedniego miejsca na ulokowanie swoich urządzeń nadawczo-odbiorczo-przekaźnikowych w Gdyni, wytypował – co oczywiste – najwyższe wzniesienia. Góra Donas, na której stanęła pierwsza z obu wież – jest najwyższym wzniesieniem na terytorium naszego miasta. To Trójmiejski Park Krajobrazowy, w którym obowiązują pewne rygory – zwłaszcza inwestorów. Aby wilk był syty (Centertel) i owca cała (my mieszkańcy i turyści) miasto postawiło sprawę jasno – będzie zgoda na postawienie wieży technicznej jeśli znajdzie sie na niej taras widokowy. I tak się stało. Po kilku latach było podobnie przy okazji budowy wieży na wzgórzach morenowych w Kolibkach – w Orłowie. Ta druga wieża ma inną formę – bardziej „rzeźbiarską”. Widać ją znakomicie z morza, także wieczorem i w nocy, bo jest pięknie oświetlona.” mówi Joanna Grajter – Rzecznik Prasowy UM Gdyni. 10 lipca zakończyły się prace konserwatorskie na wieży widokowej na Górze Donas. Góra Donas – najwyższa góra w Gdyni o wysokości 205,7 m n.p.m. położona jest w dzielnicy Dąbrowa. Można do niej dojść wchodząc do lasu przy ul. Wolności – szlakiem żółtym lub startując z pętli przy ul. Miętowej, przez las aż do góry Donas. Wysokość wieży wynosi 70 m, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 26,5 m. Taras widokowy jest udostępniony bezpłatnie dla odwiedzających od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 8.00 do 18.00. Obiekt jest całodobowo monitorowany za pomocą kamer.

Fot. Wieża na Górze Donas Copyright Ă‚Ĺ  Dorota Nelke

Wieża widokowa w Kolibkach znajduje się w Gdyni – Kolibkach, przy ul. Spółdzielczej, pośród trójmiejskich zalesionych wzgórz. Jest to 50-metrowa wieża telekomunikacyjna firmy PTK Centertel sp. z o.o. na której – na wysokości 28 m – znajduje się taras widokowy. Rozciąga się z niego widok na Zatokę Gdańską, panoramę Gdyni, Sopotu i Gdańska. Wieża zlokalizowana jest w pobliżu historycznej granicy między Polską i Wolnym Miastem Gdańsk. Ze względu na jej szczególne położenie architektura wieży była konsultowana zarówno z Konserwatorem Zabytków jak i Konserwatorem Przyrody.

Fot. Wieża na Kolibkach Copyright Ă‚Ĺ  Sylwia SzumielewiczMENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl