Lublin Europejską Stolicą Kultury? Wywiad!

Lublin jest kolejnym polskim miastem kandydującym do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zapraszamy do lektury wywiadu z Panią Agatą Witkowską – osobą redagującą portal lublin2016.pl

Witam serdecznie!

1. Jakie jest logo miasta promujące kandydaturę Lublina? Co ono oznacza?

AW: Tak oczywiście, logo jest gotowe. Pod adresem http://bip.lublin.eu/um/index.php?t=200&id=48212 znajdą Państwo wszystkie wyjaśnienia, przede wszystkim artykuły z naszej prasy, prezentujące proces wykluwania się naszego logo. Logo generalnie jest podstawowym elementem Systemu Identyfikacji Wizualnej Lublina – do niego dostosowana została grafika na miejskich portalach www. lublin.eu i naszym.

2. Jaki jest adres strony internetowej promującej kandydaturę?

AW: Taka funkcję pełni nasz portal – www.lublin2016.pl Portal jest w ciągłym rozwoju, planujemy dodawanie do niego nowych funkcji, które zbliżą nasza pracę bardziej ku dziennikarstwu.

Zapraszam również na strony lubelskich twórców i galerii m.in. http://www.mikolaje.lublin.pl http://www.maat.cho.pl/ http://www.ck.lublin.pl/ http://ack.lublin.pl/ http://free.art.pl/biala/ http://www.nockultury.pl http://www.scenainvitro.com/

Linki te pozwolą się Państwu zapoznać z lubelska kulturą w stopniu o wiele dokładniejszym, niż ja będę to potrafiła Panu przybliżyć.

3. Czy są przygotowane plakaty promujące kandydaturę?

AW: Oczywiście. Działania promocyjne zostały rozdzielone pomiędzy kilka jednostek organizacyjnych. Za kampanię billbordową odpowiedzialne jest Biuro Marketingu Miasta. Z tego co wiem, kampania reklamowa planowana jest na jesień.

4. Czy nakręcono filmik promujący miasto?

AW: Tak, z tym że na razie nie powstał specjalny film promujący kandydaturę Lublina do tytułu ESK, lecz reklamujący jego walory filmowe i turystyczne – w sumie dwa filmy.

5. Jakie działania kulturalne są podejmowane w mieście/regionie?

AW: Odkąd władze naszego miasta podjęły decyzję o kandydowaniu, daje się zauważyć znaczący wzrost nakładów pieniężnych na kulturę w naszym mieście. Szczegółów – konkretnych liczb – Panu niestety nie podam, ale są to kwoty robiące wrażenie. Dzięki temu, ale też i zapałowi i chęciom wielu ludzi życie kulturalne naszego miasta nabrało rumieńców. Miasto zaczęło w większym stopniu wykorzystywać swój potencjał, prezentować go nie tylko na zewnątrz, ale też i do wewnątrz – mieszkańcom miasta. Temu ostatniemu służy przede wszystkim Noc Kultury – rozumiana jako wielka manifestacja lubelskich środowisk artystycznych. W tym roku odbyła się ona po raz drugi, w nocy z 7 na 8 VI. Oprócz tego, dzięki miejskim pieniądzom, mogły /mogą/ będą mogły dojść do skutku również inne ciekawe i ważne imprezy, z których trzeba wymienić Miasto Poetów, III Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”, Festiwal Sztukmistrzów (największa impreza o tym charakterze w kraju), Noc Świętojańska, i wiele innych. Bardzo ciekawie zapowiada się również lato – z, organizowanymi przez Filharmonie Lubelską cyklami – Koncerty Prezydenckie oraz Muzyka Dawnej Europy, oraz z festiwalem organowym Czuby 2008, a także z bardzo duża imprezą p.t. Jarmark Jagielloński, która będzie miała miejsce w połowie sierpnia. Jestem jednym z jej współorganizatorów (konkretnie jednej ze składników – tj, turnieju rycerskiego). Niestety – ale całość szczegółów na temat Jarmarku jest mi nieznana – po za tym, że będzie to przedsięwzięcia na naprawdę duża skalę.

W mojej odpowiedzi, skoncentrowałam się na imprezach aktualnych, ale prawda jest taka, że w Lublinie przez cały rok się coś dzieje. Trzeba wymienić tutaj takie imprezy jak: Jesienne Forum Tańca Współczesnego, takie festiwale jak – Najstarsze Pieśni Europy, Konfrontacje Teatralne, Mikołajki Folkowe, Nieustający Festiwal Gitarowy. Nie sposób wymienić tu wszystkie istotne imprezy. Kiedy dodamy do tego wydarzenia pojedyncze – to trzeba przyznać, że lista jest imponująca.

6. Dlaczego Lublin jest lepszy od innych kandydatów?

AW: W zasadzie to już część odpowiedzi ujęłam powyżej. Dlaczego jest lepszy? Przede wszystkim ze względu na swój potencjał, wielość i różnorodność podejmowanych w nim działań artystycznych. Ze względu na obecność potężnego środowiska naukowego, a także wielu znanych artystów z nim związanych – przede wszystkim twórców teatralnych – Leszka Mądzika, Kompani Teatr i Teatru Provisorium – których każdy nowy spektakl jest wydarzeniem na skalę ogólnopolską, Gardzienic. Trzeba tu także wymienić przedsięwzięcie stosunkowo świeże – czyli scenę Prapraemier InVitro, a także Pracovnię Maat, prowadzony przez bardzo młodego, ale już zauważonego i uhonorowanego przez miasto Tomasza Bazana. Jeśli chodzi o muzykę, to trzeba wymienić tu Orkiestrę św. Mikołaja – jeden z najważniejszych rodzimych twórców muzyki folk, zespołu – który jako pierwszy zwrócił się ku rodzimemu folklorowi. Zespół ten jest również organizatorem najstarszego – i po dziś dzień jednego z najważniejszych festiwali tego gatunku muzyki – czyli Mikołajków Folkowych. Orkiestra jest również twórcą jedynego jak do tej pory czasopisma poświęconemu kulturze folk – „Gadek z Chatki”.

Dziękuję za rozmowę!

AW: Również dziękuję… Szczerze mówiąc, to dopiero teraz uświadomiłam sobie jak bardzo szerokie jest to zagadnienie. Nie sposób go streścić – chociaż ja taka próbę podjęłam.


MENU

Strona główna

O nas

Redakcja

Mapa strony

Kontakt

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POPULARNE TEMATY

 Miejsce na Twoją reklamę

O Nas | Redakcja | Kontakt | Reklama | Polityka Cookies i Polityka Prywatności | Mapa strony

Promocja Regionów | Promocja Biur Podróży | Promocja Hoteli i SPA | Turystyka biznesowa i obiekty konferencyjne | Systemy dystrybucji

© drogowskaz.com.pl