Wykorzystanie dotacji UE w województwie łódzkim – cz.2
Opisaliśmy wczoraj dwa kluczowe projekty realizowane ze środków unijnych w województwie łódzkim. Kolejnym projektem turystycznym w regionie jest „Rozwój infrastruktury turystycznej wokół szlaku konnego województwa łódzkiego na lata 2008-2013”.
W regionie działa 150 ośrodków związanych z jazdą konną. Najlepsze z nich zostały połączone szlakiem turystycznym podzielonym na dwie pętle: zewnętrzną liczącą 1087 km oraz wewnętrzną o długości 270 km. Łącznie system szlaków konnych wynosić będzie 1500 km.
Beneficjentem projektu będzie Województwo Łódzkie aplikujące do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 6.4.).
Pod pojęciem infrastruktury związanej ze szlakiem konnym, która obejmuje projekt rozumie się obiekty, urządzenia, budynki i usługi świadczone przez instytucje i firmy, których istnienie jest niezbędne do realizacji potrzeb turystów wędrujących konno lub pojazdem z zaprzęgiem konnym po szlaku lub wzdłuż szlaku wytyczonego i oznakowanego jako szlak konny.
Projekt umożliwi rozwój „przemysłu jeździeckiego”, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, promocję województwa oraz pobudzi zainteresowanie hodowlą koni.
Oczekiwane rezultaty szczegółowe to:
- Stworzenie od 1200 do 1800 miejsc pracy,
- Wzrost o 400 miejsc noclegowych w hotelach i o 200 miejsc noclegowych w gospodarstwach agroturystycznych,
- Powstanie 1500 miejsc noclegowych w zajazdach,
- Powstanie 100 punktów gastronomicznych,
- Powstanie 750 miejsc postojowych dla koni w zajazdach.